V Rumburku se takřka v přímém přenosu hroutí nemocnice, která slouží více než padesáti tisícům pacientů na severu Čech. Řešení problému? Dojíždět mohou do blízkého Německa, oznámil ministr zdravotnictví. Není zatím jasné ani to, za jakých podmínek a kdy to bude možné.
Ve Šluknovském výběžku krachuje zdravotní péče. Lužická nemocnice v Rumburku je v insolvenci a její další osud je nejasný. Spadá pod ni asi 55 tisíc pacientů – nadto v kraji, kde bývají občas silnice nesjízdné a dostat se k akutní i běžné léčbě v nemocnici není snadné.
Pacienti jsou odkázáni na nemocnice v Děčíně nebo v Ústí nad Labem. V prvním případě to znamená trasu delší o 43 kilometrů a zhruba hodinu jízdy navíc. V druhém případě, do Ústí, si pacienti cestu prodlouží dokonce o 67 kilometrů a o více než hodinu.
Zdravotní péči hledejte za hranicemi
Jde o jeden ze současných nejkřiklavějších případů selhávání zdravotní péče v Česku. V podobných problémech a nad propastí krachu ale stojí i jiné nemocnice v zemi, často také v příhraničních regionech.
Starosti Severočechů se ministerstvo rozhodlo řešit dohodou s Němci, u nichž by čeští pacienti mohli najít zdravotní péči, která jim chybí v Česku. Jak bude tato náplast na krachující nemocnici v Rumburku fungovat, ještě není jasné. Podmínky přeshraniční péče totiž ještě nejsou dohodnuté. Pro zdravotní pojišťovny, a tedy pro všechny české pacienty, může být německá péče nakonec podstatně dražší než péče v Česku.
Dohoda o péči? Zatím spíše jen o „komisi pro péči“
Dokument podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch symbolicky v Dolní Poustevně, která přímo na hranici sousedí s německým městem Sebnitz. Tamní klinika by se do ošetřování Čechů měla zapojit jako nejbližší zdravotnické zařízení.
Druhý nejvýznamnější podpis pod dokument dodala státní ministryně sociálních věcí a ochrany spotřebitele Saska Barbara Klepschová. A k ní se pak připojili i zástupci všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a představitelé Ústeckého kraje.
Ještě přitom nejde o konečnou dohodu, ale jen o tzv. společné prohlášení o spolupráci v oblasti přeshraniční zdravotní péče. Co to znamená? Pro pacienty zatím žádnou změnu. Teď vznikne společná komise pro přeshraniční zdravotní péči, která bude podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví „sledovat a analyzovat potřeby dalšího rozvoje této spolupráce v regionu“.
Podle ministra Vojtěcha je uzavření konečné dohody otázkou týdnů nebo měsíců. „Hovoříme o řádech týdnů, maximálně jednotek měsíců, tak aby se nastavila praxe schvalování úhrad ze strany pojišťoven. Neodkladnou péči můžeme řešit prioritně, odkladnou v druhé fázi,“ uvedl po podpisu memoranda Vojtěch.
Češi stále platí cash. Pojišťovna neproplatí všechno
Zatím si tedy čeští pacienti v Německu musí za zdravotní péči platit a až pak tyto peníze žádat zpátky po své pojišťovně. Dostanou ovšem nanejvýš tolik, kolik by stál stejný zákrok v Česku. Všechno navíc si musí zaplatit ze svého.
Dosud se neví, kolik a jakých zákroků budou české pojišťovny za péči v Německu proplácet. Ministr Vojtěch se podle svých slov chce domluvit s německou stranou na úhradách tak, „aby pojištěnec nemusel platit žádné horentní doplatky“.
Podle ministra Vojtěcha budou moci německou péči využívat i čeští turisté, kterým se stane ve Šluknovském výběžku úraz, a tak budou muset být ošetřeni. Stejně tak by přeshraniční péči naopak mohli využívat Němci – ovšem pokud na české straně hranice najdou dostupnou nemocnici.
David Garkisch