Pokud omezujeme lůžka, protože nemáme personál a posíláme nedoléčené pacienty domů, nelze nemluvit o krizi ve zdravotnictví. Takový vzkaz dostal ministr zdravotnictví od lékařů a sester ze Zlína. On sám totiž krizi ve svém resortu popírá. Zdola se ale ozývají jiné hlasy...
Kvůli nedostatku personálu musí Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně omezovat provoz některých oddělení. Lékaři i sestry musejí odpracovat stovky hodin přesčasů nezákonně navíc, řada jich navíc ze zdravotnictví raději úplně odchází. To jsou problémy, které vyjmenovali zlínští zdravotníci při setkání Krizového štábu s politiky.
Štáb sdružuje čtrnáct organizací, které zastupují jak nemocnice, tak lékaře, sestry a dokonce i pacienty, zdravotně postižené či seniory. Kampaní upozorňuje na krizi ve zdravotnictví a žádá pro něj alespoň 9 % HDP české ekonomiky. Zatím je to necelých 7 %, přičemž jen evropský průměr je téměř 10 % HDP.
Ve Zlíně se ukázalo totéž, co v jiných krajských a regionálních nemocnicích. Bez dotací měst nebo krajů by nemohly fungovat. I hejtman Jiří Čunek to označil za nenormální a za chybu systému.
Stovka zdravotníků s politiky mluvila čtyři hodiny
Zlín byla zatím poslední zastávka kampaně Proti kolapsu zdravotnictví, s níž Krizový štáb objíždí kraje a nemocnice v republice. Zlínská zastávka byla také zřejmě největším a nejemotivnějším setkáním lékařů a sester při celé kampani.
K debatě nad stavem zdravotnictví se jich sešla více než stovka a vydrželi s politiky o krizi zdravotnictví mluvit čtyři hodiny. Význam setkání právě podtrhla i politická účast - na místě byl s realitou ústy lékařů a sester konfrontovaný přímo hejtman Jiří Čunek. Zdravotníky naopak přijeli podpořit poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) a předseda odborářů ČMKOS Josef Středula.
Středula: Ministr by měl raději dál zpívat
Šéf odborů Josef Středula si servítky příliš nebral, přehlíživé postoje politiků k problémům zdravotnictví odsoudil a o ministrovi Adamu Vojtěchovi prohlásil, že by bylo lépe, kdyby raději dál zpíval.
„Do Zlína jsem dorazil, abych podpořil kolegy z Krizového štábu. Politici totiž na problémy zdravotnictví voliče neupozorňují. Mlčí o nich nebo je zapírají. Zdravotníci nyní na problémy začali hlasitě a otevřeně upozorňovat, protože jsou reálné a každodenně se s nimi při poskytování péče setkávají. Proto je tato iniciativa trnem v oku současného ministra zdravotnictví. Ten problémy řešit nechce a za mě by bylo lépe, kdyby raději dál zpíval,“ okomentoval svou návštěvu Josef Středula.
Čunek uznal: Situace není normální, chyba je v systému
Kritice více než stovky lékařů a sester musel čtyři hodiny čelit i hejtman Jiří Čunek. Vyslechl si řadu příkladů, jak "jeho" krajská nemocnice musí omezovat péči o pacienty a kvůli nedostatku lůžek je propouští i nedoléčené.
„V momentě, kdy nemocnice omezuje počet lůžek z důvodu nedostatku personálu a posílá nedoléčené pacienty do péče sociálních služeb, nelze nemluvit o krizi ve zdravotnictví,“ okomentovala situaci ve zlínské nemocnici Martina Hvozdenská, předsedkyně základní organizace OSZSP ČR.
Čunek tváří v tvář zdravotníkům připustil, že je české zdravotnictví podfinancované a že nemocnice nedostávají na poskytovanou péči dostatek prostředků: „Je nutné, aby se platby za jednotlivé úkony narovnaly. Pokud jedna nemocnice dostává za stejný výkon jiné prostředky než druhá, je to systémová chyba. Není normální, aby nemocnice mohly fungovat jen díky tomu, že je kraje nebo jednotlivá města dotují ze svých rozpočtů,“ dodal. Shodl se tak se zdravotníky, kteří ministrovi stále opakují totéž.
Zdravotníci společně hejtmana vyzvali, aby ministra zdravotnictví upozornil, že je české zdravotnictví v krizi a jeho situace naprosto neodpovídá tomu, co veřejnosti Adam Vojtěch prezentuje.
Účastníci setkání podpořili Krizový štáb podpisem petice proti omezování péče. Jejím cílem je dát dohromady nejméně deset tisíc podpisů, aby se problémem ze zákona musela zabývat Sněmovna.